Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Архив
Постинг
16.10.2018 15:05 - Под заплаха ли е руската космическа програма
Автор: worldissue Категория: Политика   
Прочетен: 1332 Коментари: 0 Гласове:
1


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Една от главните новини от последните дни бе свързана с аварията на ракетата-носител „Союз”, която на 11 октомври трябваше да достави руски и американски астронавт на Международната Космическа Станция (МКС). Както обикновено хейтърите по света и у нас (особено у нас) моментално започнаха да злорадстват в коментарите, подхващайки темата за „падащите руски ракети”.

Да започнем с това, че този инцидент е първия в съвременната космическа история на Русия от 1992г. насам (имат се предвид управляемите полети с космонавти на борда), така че темата с „падащите” руски ракети тук не е актуална. Да, имаше нееднократно неуспешни пускове през годините, но става въпрос за ракети със спътници на борда, а не хора.

Що се отнася до статистиката само от тази година, то Русия извърши вече 9 успешни пуска. Неуспешен се оказа десетият този месец и то именно с космонавти на борда. Комисията вече разследва случая и първоначално бе съобщено, че не е сработил пиропатрон, заради което първото и второ стъпало на ракетата не са могли да се разделят правилно, довеждайки неизбежно до авария. Какво точно е довело до този проблем предстои да се разбере, но в Роскосмос не отхвърлят и вероятността от умишлен саботаж. Между другото стана известно, че част от проблемните елементи на ракетата са били произведени от украински предприятия (допреди Киев да започне едностранно да къса икономическите си връзки с Москва, украински фирми активно работеха с руската промишленост).

Космически полети се извършват практически всеки месец, но подобни рутинни събития рядко попадат в главните новини така че зрителите не им обръщат особено внимание. Когато се случи някакъв инцидент, това естествено привлича вниманието на журналистите, тъй като подобни новини имат повече шанс да привлекат аудиторията. А ако в инцидента са замесени и руснаци, то събитието гарантирано се раздува до вселенски размери. Ако беше аварирала например американска ракета, то повечето хора щяха да го възприемат като дреболия и да намерят хиляда оправдания за НАСА, но щом ракетата е руска, определена част от хората започват задължително да плюят и злорадстват.

image

Американците в лицето на НАСА вероятно също можеха да последват примера на родните хейтъри и да кажат нещо язвително по адрес на Роскосмос и качеството на руската космическа промишленост, но не.

Шефът на НАСА заяви, че аварията няма да повлияе на сътрудничеството с Роскосмос и че руснаците работят много професионално. Щатският астронавт Скот Кели, който два пъти е бил на МКС, също положително оценява ракетата Союз и похвали руската система за спасение, която безопасно върна двамата космонавти на Земята.

Впрочем ракетата Союз-ФГ и модификациите ѝ, въпреки инцидента, се отличават с изключително висока надеждност. От 2001г. насам бяха извършени 64 успешни пуска, извели в космоса не само руски, но и международни астронавти и спътници. Авариен се оказа само последния 65-и старт (показателя на надеждност на ракетата достига внушителните 0,985 от 1).    

Всъщност, ако руските ракети наистина бяха толкова лоши (както пише в някои коментари), американците просто нямаше да ги използват и нямаше да се качват на борда на Союз. Те нямаше и да продължават да купуват легендарните двигатели РД-180, които бяха разработени още в СССР (да, американската космическа програма се крепи върху съветското наследство). Пък и американците нямат избор – руските ракети са единствения начин да се стигне до МКС, никой друг не лети до космическата станция, дори китайците.

Американската програма за космически полети бе закрита още през 2011 и оттогава янките използват изключително услугите на Роскосмос, срещу когото не смеят да въведат санкции. Така че колкото и САЩ да се бият в гърдите като водеща технологична сила и да се смятат за изключителни, в крайна сметка им се налага да си купуват билетче за руския Союз.

Инцидента също така развенча и мита, че в СССР не били ценили човешкия живот. В конкретния (космически) случай е точно обратното – съветското ръководство се грижеше за безопасността на космонавтите много повече от американските си конкуренти. Статистиката го сочи недвусмислено: живота си по време на летателни аварии губят 13 американски астронавти срещу едва 4 съветски космонавти. Причината основно е това, че още съветските космически апарати са снабдявани със системи за спасение, с каквито американците на разполагат до последния си полет през 2011-а!

Двата най-големи инцидента, които отнемат живота на споменатите 13 щатски астронавта, се случват съответно през 1986 и 2003г. В совалките Челънджър и наследника ѝ Колумбия не са предвидени спасителни капсули като в съветските/руски кораби, което прави екипажите им безпомощни (и двата инцидента се случват по време на приземяване, в космоса досега няма нито един загинал астронавт).

Що се отнася до последния инцидент с ракетата-носител Союз-ФГ, то той няма по някакъв начин да спъне руската космическа промишленост или да даде предимство на щатските ѝ конкуренти. Американците в лицето на Боинг и SpaceX на Остап Бендер Илон Мъск все още не са завършили разработката на ракетите, които трябва да направят САЩ независими от руснаците. Първите им управляеми полети няма да се случат по-рано от лятото на 2019г., макар че е възможно и този срок да бъде удължен за неопределено време. А имайки предвид разходите по проекта на Мъск, който продължава да гълта допълнително финансиране, то неговите прехвалени многоразови ракети се оказват по-скъпи от руските Союз и това явно няма да се промени скоро.

Така че още дълго време руските ракети ще си останат най-икономичния и надежден начин за летене в космоса. И американците уверено ще продължават да го използват (поне докато в орбита продължава да кръжи МКС), без значение какво пишат разни интернет „специалисти”.

                          




Гласувай:
2



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: worldissue
Категория: Политика
Прочетен: 3215694
Постинги: 1118
Коментари: 1737
Гласове: 1754
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031