Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.07.2022 10:35 - Македонският език
Автор: damjan Категория: История   
Прочетен: 8329 Коментари: 10 Гласове:
5

Последна промяна: 31.07.2022 11:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Македонският език

 

Македонският език е явление подтикнато от геополитическите интереси на Русия и борбата и против българският народ и култура. Със създаването на македонският език през 1944 г. маските падат и Сърбия и Русия завинаги ще заемат своето място като врагове на България и българският народ.

 image
 

Македонският език е официално създаден, когато Балканският секретариат на Изпълнителния комитет на Комунистическия интернационал в Москва официално въвежда термините "македонизъм" и "македонска нация" през 1934 г. На 2 август 1944 г. в манастира "Прохор Пчински" в Социалистическа република Македония (в рамките на Югославия), на първото заседание на Комунистическата организация под името Антифашистко събрание на народното освобождение на Македония, беше издаден декрет за „служебен език“, който трябваше „да влезе в сила незабавно". Няколко месеца по-късно - отново административно - македонският език е окончателно оформен и одобрен в по-голямата си част с гласуване на 10 учители, поет и политик - представител на събранието - на среща в Скопие (27.XI.-3 .XII 1944). Със създаването на македонския език Русия и Сърбия започнаха да осъществяват последната фаза на дебългаризацията на Македония. Това беше един от механизмите за изкореняване на българщината на македонското население.

 

Там където е текло, пак ще потече!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                                                     www.macedonia-times.com

Македонският език, https://macedonia-times.com/северномакедонски-език/
Македонскиот јазик, ttps://macedonia-times.com/mk/северномакедонски-јазик/
и спорът по тази тема винаги ще бъдат предмет на дискусии на Балканите. Аз съм изследовател на историята, който е тясно свързан с източника на проблема, и целта ми е да помогна на хората да разберат тази толкова спорна тема. 

 

The North Macedonian language, https://macedonia-times.com/en/north-macedonian-language/
and the dispute about this topic will be always a matter of discussion on the Balkans. I am a history researcher who have tight bonds with the source of the issue and my goal is to help people understand this so controversial topic.

 

Die Nord Mazedonische Sprache, https://macedonia-times.com/de/nord-mazedonische-sprache/
und der Streit um dieses Thema werden auf dem Balkan immer ein Thema sein. Ich bin ein Geschichtsforscher, der eng mit dem Ursprung des Themas verbunden ist, und mein Ziel ist es, den Menschen zu helfen, dieses so kontroverse Thema zu verstehen.





Гласувай:
5


Вълнообразно


1. barin - Здравей, Дамян. Мисля, че по-пр...
01.08.2022 06:29
Здравей, Дамян. Мисля, че по-правилно е да се пише "македонски диалект".
Поздрави!
цитирай
2. kirk - Колко фино и леко подлъгваш читателите, а?
01.08.2022 13:12
Колко фино и леко подлъгваш читателите, а? Когато изброяваш "враговете" "на България и българския народ" - Русия и Сърбия, просто включи и НР България и българите или поне бугарските татаре или бълг. комунаги, за да не объркваш хората. Пък и не е много ясно защо включваш Русия вместо СССР и Сърбия изобщо??? Сърбите са ви виновни, че направихте българите македонци ли?! Що се отнася до македонския книжовен и литературен език, то той по никакъв начин не може да бъде определян като български. Той е продукт на общославянския общобалкански език!!! Български е название на т.нар. по-рано славяноболгарски език, който е продукт на същия общ славянски, но ти си специалист само по торове и не ги разбираш тези неща!!! Всъщност названието "български" език по отива на татарския от алтайското езиково семейство, който е мъртъв език!
цитирай
3. vled - ЕЗИК СВЕЩЕН
02.08.2022 14:25

Езикът е най-устойчивото нещо на света, по-устойчиво от всички загинали империи, цивилизации и религии и е първият и основен белег за етническа принадлежност.
Българският език и неговият дериват днешният македонски са езици от славянската група, но са по-особени и различни. И двата езика са АНАЛИТИЧНИ, за разлика от всички други славянски езици, което са СИНТЕТИЧНИ. Разликата между двата вида езици е в структурата и начина на построяване на изреченията. Това всъщност е ОСНОВАТА на всеки език, а не думите, които идват или си отиват с времето. Най-просто казано - в аналитичните езици не се използват падежи и според езиковедите те са по-развитите, по-древните езици.
Тази основна близост в говорите на българите и македонците е забелязана отдавна от ГУСТАВ ВАЙГАНД. Големият немски езиковед романист посвещава изследванията си на румънския език и диалектите му. В хода на работата си разбира, че, за да обхване процесите в румънския, задължително трябва да познава албанския и българския – двата езика от балканския езиков съюз, които силно влияят върху оформянето му. Така Вайганд се среща с езика на българите и добросъвестно и методично го изучава и опознава диалектното му богатство. Нещо повече, навлизайки в дълбочина в диалектите, той проучва и етнографията на местното население и така установява българската принадлежност на преобладаващото население на областта Македония, към която Сърбия и Гърция проявяват претенции.
„Аз наричам българи главната маса на жителите в Македония, а не сърби, защото те сами се наричат тъй и защото техният език е български диалект“, пише проф. Вайганд в книгата си „Аромъните“, издадена през 1894 г. в Лайпциг. Така, воден от научната си и човешка добросъвестност Густав Вайганд се застъпва за жителите на областта Македония, подложени на насилие и политически натиск.

цитирай
4. vled - ЕЗИК СВЕЩЕН 2
02.08.2022 14:27
А как е днес?

Ето какво казва днес белгийският балканист и езиковед Раймонд Детрез:
„Няма спор, че славянските диалекти, които се говорят в България и в Македония - включвам тук също така гръцка Македония и гръцка Тракия, принадлежат към един и същ езиков континуум. Към него се причисляват и някои диалекти в Нишко и в Косово. Във всички тези диалекти намираме някои общи граматически особености като:
загубата на падежни форми,
задпоставен определителен член,
образуване на бъдеще време с частица,
липса на инфинитив и
многобройни други, които отсъстват от западно-южнославянските или сърбо-хърватските диалекти в Хърватия, Босна и Сърбия.
Защо тези 2 езика се отличават от всички други славянски езици?
Защото тяхната все още запазената основа е древният Тракийски език, който според мен е праезикът на всички индоевропейци.

Когато казвате АЗ вие говорите тракийски език, макар да не го знаете.
Личното местоимение АЗ го няма в НИТО ЕДИН СЛАВЯНСКИ ЕЗИК.
Намираме го обаче в много езици от Балтика до Индийския океан, а центърът на това географско и езиково пространство е България, т.е. земите на Древна Тракия.
ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВ
стр. 85 - ПОКАЗАЛЕЦ
AS - Аз
ASAM - Аз съм (Георгиев дава друго обяснение на тази дума но никой не е съвършен)

https://cupdf/document/-1957--5626519673b2a.html
Когато казвате БОГ (БАГ, Бакх, латинизирано на Бакхус) вие пак говорите тракийски език макар да не го знаете.
Реч на мама и на татка, реч, що мълвим всеки ден.
Личното местоимение е НАЧАЛОТО на всеки човек и на всеки език.

Лингвистиката достига и осветява и най-недостижимите за историята глъбини на древността, за която няма писмени свидетелства.

Защо ние българите и днешните северномакедонци сме по-древни от всички на Балканите, по-древни от древните гърци и древните македонци, които са пришълци на Балканите (гръцкият език е синтетичен, т.е. по-нов)?
Защото сме най-преките наследници на Траките, а свидетелство за това е ЕЗИКЪТ.





цитирай
5. kirk - Античните македонци не са говорили на тракийски език
04.08.2022 01:59
Античните македонци не са говорили на тракийски език, така че неизвестният ми Раймондо има много здраве. Георгиеви братята направиха много щуротии и все антинаучни!!! Доказваш ми, че македонският и българският имали сходства ли??? Е, шокира ме, доволен ли си?! Ти си текезесар, поради което няма да използвам научни доводи, просто вземи някой учебник по история на бке. Там има старобълг., среднобълг. и новобългарски период. Аналитизмът от последния период ги прави близки и с английския - урааааааа!!!!! Ас или Аз е лично местоимение, което присъства в езика на хетите, наричан хатски и още палийски, плюс това и в прекия им наследник - арменския език! Има го и при циганите, откъдето по-вероятно е дошъл при бугарските татаре и римските граждани, които от 3 века не са били вече траки, да си ядеш на майка си пиТката! Кажи се кой си с тия два ника, не се крий гнидо!!! Древна гнида, значи, бълха, бълхар...!!!
цитирай
6. panazea - Благодаря за постинга !
04.08.2022 11:40
Много добре написано !
Панацея
цитирай
7. vled - Много здраве от Раймондо
04.08.2022 14:23
[quote=kirk]Античните македонци не са говорили на тракийски език, така че неизвестният ми Раймондо има много здраве.
...
Преди да пишеш е добре да четеш и то повечко.

Древните македонци, а също и древните гърци са късни пришълци на Балканите и са заварили коренното население Траки, както сами са написали.
Древният македонски език можеш да го прочетеш само на Розетския камък.
Гръцкият език е СИНТЕТИЧЕН, за разлика от българския и днешния му дериват - северомакедонският, които са АНАЛИТИЧНИ.
Личното местоимение АЗ го намираме при много други индоевропейски езици:

Старо пруския,
Литовския и
Латвийския езици като AS и ES,
а също в някои ирански езици:
Кюрдския, Az
Осетинския, Az
Талишки,– Az
Язгулямски - Az,
Ишкашимски – Az

цитирай
8. kirk - Да бе, да - ТИ го намери, изоткри и изобрети
04.08.2022 22:16
Да бе, да - ТИ го намери, изоткри и изобрети, недоучка, а и не ми казвай какво да чета, аз съм професор по българистика, а не ти!!! Вайганд пък е отпреди век, що не вземеш да ми цитираш Паисий или Дионисий Тракийски!!! Траките значи са саморасли, поникнали са тука и затова искате да се идентифицирате като траки, щото сте копелета, пичове, сираци и не си знаете произхода... бащата!!! Е, добре - нека те осветля: и те не са местни!!! Автохтони са били пеласги, мизи и разни други, които е по-добре да не знаеш!!! Археогенетиката доказа, че носите 50 % балкански локални гени, вероятно по майчина линия!!! Сега успокои ли се?! Македонският книжовен език няма как и не може да бъде дериват на българския език, но беше антинаучно изучаван като български диалект и руснаците през 60-те поправиха това положение в славистиката. Може да си умреш от мъка, но такива са фактите!!! Древните гърци не са пришълци всичките. Познати са някои придошли по-късно и смесили се с тях като дорийците, но всъщност елините са били роднини с микенците и дори са създали езика си на основа на микенския! Абе изобщо що ли ти връзвам цървулите, като пак ще си останеш бос по тия науки?!
цитирай
9. vled - 8. kirk Македонският книжовен език няма как и не може да бъде дериват на българския език,
05.08.2022 13:43
Ти си пълен неграмотник, а не професор, пък камо ли по българистика.
цитирай
10. kirk - 19 годин преподавах
05.08.2022 20:39
19 годин преподавах в Университета в Торонто и от Посолството ви си скъсаха гъза да ни пречат - на мен и брат ми. Той получи два инсулта, може би, вследствие на тези агресивни опити да ни накарат да приемем програма на МОНК. Сега там вече няма Българистика, ха да ви е честито!!! Останаха само Славистика и Иранистика. А ние с брат ми създадохме и Бълг-та и Арменологията там!!! Чувал ли си призказката за скорпиона. Жабата се съгласила да го пренесе през реката, но по средата той я ужилил с отрова "за благодарност", защото такъв му е нравът!!!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: damjan
Категория: История
Прочетен: 34820
Постинги: 17
Коментари: 18
Гласове: 26
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930